مارس 13 2017 0دیدگاه

سخنرانی مشاور عالی شرکت مهندسین مشاور هیدروتک توس در دیدار رئیس جمهور با نخبگان استان خراسان رضوی

روز چهارشنبه 18 اسفند 95 همزمان با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی ریاست محترم جمهور در شهر مشهد و دیدار صمیمی با جمعی از مردم و نخبگان فرهنگی و اجتماعی استان خراسان رضوی، دکتر حسین انصاری استاد دانشگاه فردوسی مشهد و مدیر اداری و پشتیبانی این دانشگاه به نمایندگی از دانشگاهیان، خصوصا دانشگاه فردوسی مشهد به ایراد سخنرانی پرداخت.

.

.

متن سخنرانی دکتر انصاری به شرح زیر می باشد:

به نام آن که جان را فکرت آموخت

چراغ دل به نور جان بر افروخت

مقدم جناب عالی و اعضای محترم هیات دولت را به مشهد مقدس گرامی می داریم و از اینکه فرصتی فراهم شده است تا نمایندگان احزاب، گروهها و اصناف مختلف اجتماعی نظرات و دغدغه های خودشان را مستقیما با جناب عالی در میان بگذارند، تشکر می کنیم. در ابتدا جا دارد از یار دیرین انقلاب و یار و همراه جناب عالی حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی یادی کنیم و از درگاه احدیت برای ایشان رحمت و مغفرت طلب نماییم.

اینجانب به نمایندگی از جمعی از دانشگاهیان بویژه خانواده بزرگ دانشگاه فردوسی مشهد و جمعی از فعالان اجتماعی و سیاسی، نکاتی را به محضر جناب عالی و هیات همراه تقدیم می کنم:

ما کاملا واقفیم که دولت تدبیر و امید وارث چه وضعیت دشوار و ناگواری بود و وظیفه خود می دانیم از تلاشهای ارزشمند و خردمندانه دولت جناب عالی در سر و سامان بخشیدن به آن اوضاع و بسیاری نابسامانیهای اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و رساندن کشور به شرایطی پایدار و امید بخش بویژه با موفقیت بزرگ سیاسی توافقنامۀ برجام صمیمانه سپاسگزاری کنیم.

همچنین محدودیتهای مختلف دولت در پاسخگوئی به مطالبات عمومی و انجام برخی اصلاحات بر ما روشن است اما از آن جا که دولت تدبیر و امید را برخوردار از سرمایۀ عظیم اجتماعی می دانیم معتقدیم این دولت می تواند راه را برای هرگونه اصلاحات و رفع بسیاری از مشکلات در کشور هموار نماید.

دولت محترم طی سه سال گذشته، تدابیر و اقدامات ارزشمندی را برای تقویت حوزه عمومی و مدنی و تسهیل ارتباط مردم با دولت و زمینه سازی برای احقاق حقوق آنان انجام داده که از آن جمله ابلاغ منشور حقوق شهروندی است اما از جناب عالی که همواره بر استفاده از ظرفیتهای اجتماعی و خردجمعی تاکید داشته­اید انتظار داریم بیش از گذشته، در جهت ارتباط نظام­مند دولت با مردم بویژه نیروها و بدنه اجتماعی حامی دولت و تقویت آن اهتمام ورزید و همکاران را نیز به این موضوع توصیه نمایید.

جناب عالی همواره سعی کرده اید جایگاه دولت را در اذهان عمومی ارتقا بخشید و تصویر دولت خردورز را جایگزین دولت عوام زده نمایید و در این راه نیز تاحد زیادی موفق بوده اید، اما برای حفظ این جایگاه ضرورت دارد اولا دولت مشی و مرام سیاسی خود را شفاف­تر کند و مرزبندی خودش را با رقبای سیاسی مشخص نماید؛ ثانیا دولتمردان و مدیران خود را در همه سطوح از میان کسانی برگزیند که به مرام و برنامه های دولت کاملا وفادار باشند؛ چرا که دولت زمانی در اجرای برنامه های خود موفق خواهد شد که اراده اش در همه سطوح نافذ باشد. به نظر می رسد دولت جناب عالی از این جهت با موانعی روبرو بوده است.

جناب عالی کم و بیش استحضار دارید که در خراسان رضوی بویژه شهر مشهد – بر خلاف انتظار- مشکلات زیادی انباشته شده که این شهر را از جهات مختلف در وضعیت دشوار و مخاطره آمیزی قرار داده است. افزایش روزافزون آسیبها و ناهنجاریهای اجتماعی، گسترش حاشیه نشینی و مشکلات ناشی از آن، گستردگی بافتهای فرسوده، وضعیت بحرانی زیست محیطی به ویژه منابع آبی در دشت مشهد و آلودگی هوا بخشی از آنهاست. این در حالی است که ما در این کلانشهر با معضلی دیگر و بزرگتر یعنی چندگانگی حاکمیتی روبرو هستیم و اینها شرایطی بغرنج را باعث شده که تنها با اراده ملی و حاکمیتی می توان بر آن فائق آمد. لذا از دولت محترم تدبیر و امید انتظار ما این است که توجه ویژه ای در جهت حل مشکلات این شهر و استان مبذول نمایند.

جناب عالی استحضار دارید که دانشگاههای برتر کشور در سالهای گذشته با سیاست نادرست گسترش بی رویۀ آموزش عالی و دخالتهای بیرونی تا حدودی جایگاه خود را از دست رفته می دیدند. اما خوشبختانه با اراده و همت دولت یازدهم تا حدی این مشکل مرتفع شده و امید می رود جایگاه و اعتبار و استقلال دانشگاههای برتر که مورد نظر دقیق و موشکافانه رهبری نیز بوده است، مجدداً ارتقا پیدا کند. انتظار ما دانشگاهیان این است شخص جناب عالی نیز به این موضوع عنایتی ویژه داشته باشید.

مسألۀ دیگری که می خواهم از منظر تخصصی در محضر حضرت عالی و اعضای محترم هیأت دولت مطرح کنم این است که توسعه بر مبنای منابع آبی در شرق کشور و بویژه در این استان ناممکن شده است؛ لذا محورهای توسعه در این منطقه ضرورتا باید بر مواردی همچون: ترانزیت، تجارت، توسعه معادن و صنایع روستایی کم آب بر، کشاورزی گلخانه ای و کشاورزی بوم سازگار، صنایع غذایی مبتنی بر تولیدات گیاهی فراسرزمینی باشد. این اقدامات زمانی اثربخش خواهد بود که با برنامه های حمایتی مشخصی همراه شود، از جمله: مدیریت فرانهادی منابع به ویژه منابع آب، جایگزینی مدیریت نهادگرایانه به جای مدیریت ساختارگرایانه و توسعه پایدار سکونتگاهای موجود برای کاهش روند تخلیه آنها به ویژه برنامه توسعه همۀ شهر و روستاهای استان خراسان رضوی، برای جلوگیری از رشد بیشتر حاشیه نشینی در شهر مشهد.

همه می دانند که دولت يازدهم کارهای ناتمام بسیاري داشت كه برای سامان دادن به آنها ناگزیر به استفاده از مديران خوشنام و باسابقه بود. اما اكنون جا دارد دولت به استفاده از مديران نسل دوم و سوم و جوانان متخصص و علاقه مند رو آورد و در این مسیر استفاده از توانمندی زنان متخصص و باهمت در کشور و استان ما می تواند بعضی خلأهای مدیریتی را پر کند.

با سپاس مجدد از حضور جناب عالی و اعضای محترم هیات دولت تدبیر و امید در مشهد مقدس و فرصتی که در اختیار ما گذاشتید، امیدواریم با تداوم این دولت در چهارسال آینده شاهد به بارنشستن برنامه های پیش بینی شده دولت یازدهم و پیشرفت و سربلندی هرچه بیشتر کشورمان باشیم.