آگوست 28 2021 0دیدگاه

بازدید وزیر نیرو کشور از رصدخانه آب و انرژی سازمان آب و برق خوزستان

علی اکبر محرابیان روز جمعه در گفت و گوی خبری مستقیم با خبر ساعت ۱۴ از محل سازمان آب و برق خوزستان در اهواز، بیان کرد:طرح آبرسانی غدیر آب شرب و کشاورزی ۲۶ شهرستان خوزستان را تامین می‌کند و تاکنون آبرسانی به ۱۸ شهرستان انجام شده است.

وی گفت: گام نخست این طرح برای تامین آب از سد کرخه انجام شده اما آب با کیفیتی نیست لذا پیش بینی شده بود که منبع و مخزن آب به سد دز تعییر پیدا کند اما این طرح متوقف است و با بررسی انجام شده مقرر شد تا با یک روش میان بُر هرچه سریع‌تر آب با کیفیت دز را به ایستگاه‌های پمپاژ این شهرستان‌ها رسانده و وارد شبکه کنیم.

وی ادامه داد: امروز در معیت رییس جمهوری نخستین سفر استانی را به خوزستان داشتیم تا از نزدیک برخی از طرح های آب و فاضلاب استان دیدن کنیم.

وی با بیان اینکه در سال‌های گذشته سرمایه‌گذاری زیادی در حوزه آب و فاضلاب خوزستان انجام شده افزود: مردم قهرمان خوزستان گلایه‌های به حقی را از ۲ حوزه آب و فاضلاب دارند و دلیل اصلی آن این است که بسیاری از طرح‌های آب و فاضلاب به طور کامل اجرا نشده و مردم نمی‌توانند از مزایای آنها به طور کامل استفاده کنند.
وی موضوع فاضلاب را مشکل بیشتر شهرهای خوزستان بیان کرد و ادامه داد: سطح آب در برخی شهرهای خوزستان بالا است و دفع فاضلاب به خوبی انجام نمی شود و لازم است در این شهرها تصفیه خانه مدرن و به روز، به همراه شبکه دفع آب داشته باشیم.

محرابیان افزود: به طور مثال در شهر اهواز در سال‌های گذشته در شرق کارون تصفیه خانه‌ای با سرمایه‌گذاری سنگین احداث شده ولی متاسفانه شبکه دفع فاضلاب به طور کامل انجام نشده و در مرحله ابتدایی قرار دارد.

وی به بازدید امروز رییس جمهوری از تصفیه خانه‌های فاضلاب اهواز اشاره کرد و گفت: سرعت کار کند و پیشرفت کار نسبت به آن چیزی که انتظار می‌رفت بسیار کم بود که مقرر شد منابع لازم زودتر تزریق شود تا این کار با سرعت به اتمام برسد.

وی ادامه داد: با دستور رییس جمهوری مقرر شد مدت زمان اجرای این پروژه ۵۰ درصد کاهش پیدا کند و کارگاه‌های متعددی در شهر اهواز ایجاد شود تا بتوانیم سریع تر شاهد بهره‌برداری از سیستم فاضلاب باشیم و فاضلاب شهر توسط شبکه به تصفیه خانه برسد.وی در خصوص آب شرب و کشاورزی در استان بیان کرد: سه طرح بزرگ آب در سطح استان داریم.

منبع: ایرنا